Sušička: snadné, rychlé a zdravé uchování ovoce, zeleniny, hub i bylinek

Sušení ovoce či zeleniny je zdravé

Domácí sušení vašich výpěstků vám zaručí nejen jeho kvalitní uchování prastarou metodou, ale zaručí také vysoký obsah vitamínů a minerálů, a to bez jakýchkoliv chemických aditiv – např. síry, která bývá běžně používána jako konzervant u hromadné produkce sušených plodů.

Sušení ovoce, hub a zeleniny patří mezi nejstarší způsoby jejich konzervace. Nejenže se jedná o proceduru velmi jednoduchou, ale také zdravou. Při sušení se nepoužívají žádné konzervační látky, barviva, ani cukr, a tak lze například sušené ovoce mlsat, i pokud si chceme udržet štíhlou linii. V ovoci, zelenině a houbách přitom zůstává i po usušení většina vitamínů, minerálů a vlákniny, pro které tyto potraviny sbíráme a konzumujeme.

Sušení uchovává výživnou hodnotu potravin a bylin

Sušení je vynikajícím a šetrným způsobem, jak uchovat výživnou hodnotu potravin a bylin a jak koncentrovat a zvýraznit jejich chuť a vůni. V sušičce si můžete připravit vlastní sušené banánové lupínky, sušené mango nebo sušené plátky masa a uvidíte, jaký je rozdíl mezi vlastními pochoutkami a výrobky koupenými v obchodě. Sušičku nemusíte používat pouze k sušení ovoce, zeleniny, bylinek, masa apod., ale také i k výrobě jogurtu.

Pokud chceme při sušení syrových potravin uchovat účinnost enzymů, musíme dbát na dvě důležité okolnosti. První z nich je správná kontrola teploty, druhá je doba sušení. Enzymy ztrácejí svou účinnost, pokud jsou vystaveny příliš vysoké teplotě. Je-li však teplota sušení nízká, sušení trvá déle a potraviny se mohou zkazit nebo se v nich rozmnoží bakterie.

Co můžeme sušit?

V elektrické sušičce s elektronickou regulací teploty můžeme sušit téměř všechno ovoce, kořenovou zeleninu, houby, bylinky, šípky nebo také květiny.
Výhodou elektrické sušičky je snadná regulace teploty, kterou je dána kvalita usušení, za současného zachování maximálního množství hodnotných látek, chuti a barvy. Je to ten nejrychlejší způsob sušení většího množství ovoce či hub.

Příprava k sušení

Pro sušení vybereme zralé a čerstvé ovoce a zeleninu. Plody nesmějí být plesnivé či nahnilé, vady na slupce nevadí. Pro zabránění zhnědnutí jablek a hrušek je můžeme přibližně na pět minut ponořit do vody s citrónovou šťávou.

  • ovoce, kromě borůvek, dobře umyjeme
  • u peckovin odstraníme pecku
  • ovoce zbavíme jádřinců a nakrájíme na plátky silné asi půl centimetru
  • zeleninu po očištění nakrájíme, případně nastrouháme na hrubém struhadle

Správné usušení

Sušíme při teplotě 50-55°C, doba sušení závisí na síle plátků a na obsahu vody v ovoci. Váha poklesne na 10 až 25 % původní hmotnosti. Dobře usušené ovoce je ohebné, vláčné, bez vlhkých míst. Nesmí se lámat. Teploty nad 85°C ničí nejen vůni a barvu ovoce, ale také obsah vitamínů.

Skladování

Usušené produkty můžeme skladovat v plátěných sáčcích případně ve sklenicích s vzduchotěsným uzávěrem. V obou případech je ukládáme do tmavé, suché místnosti, nejlépe s teplotou do 15 °C.

Výhody sušeného ovoce a zeleniny

Usušené plody si zachovávají až 80% vitamínů, obsahují celou řadu antioxidantů, minerálů a vlákninu. Sušené ovoce je pro vyšší obsah cukru více kalorické než čerstvé, již pár kousků dokáže zdravým způsobem zahnat chuť na sladké. Sušené ovoce a zeleninu lze bez speciálních přípravků uchovávat i několik let. Sušené potraviny lze vytvářet do zásoby s minimálními nároky na prostor a energii. Sušené potraviny jsou základem mnoha oblíbených pokrmů a výborně se uplatní jako zdroj energie a ideální pokrm na výlety a túry.

Jak pracují sušičky

Sušička je sestavena ze základní jednotky, sušících sít a víka. Síta se skládají nad sebe, víkem se shora uzavírá sestava sít.  Sacími otvory v základní jednotce je nasáván vzduch, ohřívá se na teplotu nastavenou termostatem a je rozváděn mezi jednotlivá síta. Spotřeba elektrické energie se pohybuje mezi 0,1 až 0,5 KWh, záleží na provedení přístroje, výši nastavené teploty a obsahu vody v potravinách.

Jakou sušičku vybrat?

Sušička Excalibur

Image 0

Tato sušička je vybavena sušícím systémem, který využívá  horizontální proudění vzduchu (Parallexx Horizontal-Airflow Drying System) . Ostatní sušičky mají motor umístěný ve spodní části. Vzduch v  obyčejné sušičce  proudí ze spodu nahoru, a proto jsou potraviny na spodním tácu rychleji usušené a tácy se musí často vyměňovat. U sušičky Excalibur dochází k rovnoměrnému sušení potraviny, proto není potřeba tácy vyměňovat. Navíc je tato sušička „zásuvková". Pokud  tedy chcete zkontrolovat, jak vypadá sušené ovoce, vytáhnete tác jako šuplík ze skříně a nemusíte celou sušičku rozebírat, aby jste se dostali ke spodní zásuvce.

Sušička L´Equip FilterPro

Tato sušička má patentový systém filtrace, suroviny suší pouze přefiltrovaným vzduchem, který je zbaven všech choroboplodných zárodků, plísní a pachů. Dále je tato sušička vybavena unikátně navrženým přetlakovým systémem Filterpro, který recirkuluje část ohřátého vzduchu ve středovém sloupci pro dosažení tlaku a rovnoměrné distribuce vzduchu v celé sestavě táců. Díky tomu se snižuje rozdíl teplot mezi horními a dolními patry a sušení probíhá rovnoměrně ve všech úrovních. Také u sušičky L´Equip FilterPro  není nutné tácy přesunovat.

zdroj: www.svet-bydleni.cz